Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála ve Vancouveru olympijský závod na 3000 metrů a získala zlatou medaili a zároveň to byl první cenný kov pro českou výpravu na hrách ve Vancouveru. Druhá skončila Němka Stephanie Beckertová, kterou Sáblíková porazila o více než dvě vteřiny. Bronz vybojovala Kristina Grovesová z Kanady.

Sáblíková získala svou první olympijskou medaili. Před čtyřmi lety v Turíně obsadila na této trati sedmé místo, v závodě na 5000 metrů skončila čtvrtá.

Čtvrtá olympijská vítězka

Po zlatých hokejistech z Nagana v roce 1998, akrobatickému skokanovi na lyžích Aleši Valentovi, ze Salt Lake City v roce 2002 a běžkyni na lyžích Kateřině Neumannové z Turína v roce 2006 je Sáblíková čtvrtou českou vítězkou ze zimních olympijských her.

"Jsem strašně šťastná. Je to neuvěřitelné a nevím, co mám říct," uvedla nová olympijská šampionka krátce po závodě.

Martina Sáblíková startovala v jedenácté ze čtrnácti jízd společně s Japonkou Masako Huzomiovou. Její největší soupeřky jely tedy až po ní.

Skvělá jízda a rekord trati

Sáblíková jela výborně, svou rozjížďku jasně ovládla, dařilo se jí zajíždět čtyřsetmetrové okruhy pod dvaatřicet vteřin, nakonec byl její čas 4:02:53, čímž vytvořila rekord oválu v Richmondu.

"Kolo před cílem už jsem byla docela hotová a snažila se s tím bojovat. Velký díky patří trenérovi, který mě skvěle naváděl a dokázal mě nahecovat," uvedla svěřenkyně Petra Nováka, která si pochvalovala i atmosféru v hale. "Musím poděkovat všem tady. Moc mi pomohli, už před závodem tam byla obrovská podpora."

S napětím pak sledovala, jak si povedou její soupeřky. "To čekání bylo horší než před závodem. Když jsem viděla, že už chybí jen poslední rozjížďka a jsem první, tak jsem si řekla, že mám splněno. Medaile je," prohlásila Sáblíková.

Ty však na její čas nedosáhly. Postupně za ní končily Maren Haugliová z Norska, domácí Kanaďanka Clara Hughesová, Stephanie Beckertová z Německa, Kanaďanka Kristina Grovesová, Ireen Wüstová z Nizozemska i Němka Daniela Anschützová - Thomsová.

Sáblíková: Kvůli lidem stojí za to nastoupit

Sáblíkovou čekají zřejmě ještě dva starty. Určitě pojede závod 5000 metrů, v němž jí v Turíně těsně unikla medaile, a zřejmě také patnáctistovku, kde by mohla překvapit. "Jestli ji vyhraju? He he. Tak to netuším," rozesmála se Sáblíková, která si bude chtít hlavně opět užít skvělou atmosféru. "Za ty diváky to stojí. I kdybych totálně vybouchla, tak to za to stojí postavit se na tu lajnu. Už kvůli těm lidem," řekla.

Na pětce od ní ale budou všichni čekat zlatou medaili. Od listopadu 2006 na této trati prohrála jen jednou. "Uvidíme, tam to bude zase o něčem jiném. Led je tady těžký, zvlášť ta poslední kola. Tím pádem bude těch pět kol hodně rozhodujících, hodně to bude bolet. Uvidíme, jak se s tím kdo popere, jak se vyspí," dodala Sáblíková.

Gratuloval i premiér Fischer

Se zlatou olympijskou medailí na krku končila rychlobruslařka Martina Sáblíková svůj životní den. Vítězku závodu na 3000 metrů přivítal při oslavě v Českém domě ve Vancouveru dlouho trvající potlesk a cvakání fotoaparátů. Dvaadvacetiletá hvězda oválů se smála od ucha k uchu. "Děkuji za to, že jste mi drželi palce. Vám všem patří můj dík," řekla Sáblíková hostům Českého olympijského výboru.

Radost dal najevo i trenér Petr Novák. "Slíbili jsme, že získáme medaili a splnili jsme to. Česká výprava neodjede bez medaile a hlavně bez zlaté," uvedl Novák, který o tom, že vychová olympijskou medailistku, mluvil v televizi již jako spolukomentátor her v Naganu 1998. "Už se těším na to, jak ji budou představovat jako olympijskou vítězku," řekl.

Sáblíkové pogratuloval i premiér Fischer, jenž závod na oválu v Richmondu osobně sledoval. "Jsem rád, že jsem mohl být u toho. Už před olympiádou jsem říkal, že právě Martině Sáblíkové bych rád pogratuloval k úspěchu a že jí si vážím nejvíce ze všech. Někdy je dobré plnit si sny a tady se to povedlo," řekl Fischer, jenž předal rychlobruslařce na památku premiérskou medaili.