Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala olympijské zlato a v Česku se znovu rozdmýchala diskuse, zda by stát měl přispět na to, aby vznikla hala s rychlobruslařským oválem.

Fakt, že ve Vancouveru získala prvenství v rychlobruslení na 3000 metrů závodnice z Česka, země, kde se tomuto sportu věnuje zhruba 70 lidí a kde nenajdete ani jedinou umělou dráhu, je zhruba stejně paradoxní, jako kdyby třeba slalom mužů vyhrál ve Vancouveru závodník z Ghany.

Otázka výstavby nové haly po delší době opět rozdmýchala veřejnou debatu. "Určitě, Martina by si to zasloužila," říkají ve videoanketě serveru iHNed.cz jedni.

"V žádném případě. Stát už by neměl přispívat na nic, natož na rychlobruslení," odpovídají naopak odpůrci podory výstavby.

DEBATA: Co si myslíte vy? Měl by stát více finančně podporovat ty, kteří zemi úspěšně reprezentují? Měly by jít veřejné prostředky na výstavbu nové haly pro Martinu Sáblíkovou, resp. rychlobruslaře (i když toto odvětví má necelou stovku registrovaných sportovců)?

DEBATA JE UZAVŘENA

NÁZORY ČTENÁŘŮ

Karel Pláteník

Urcite, je to velká ostuda


Němec, Praha

Sport je hobby, ja taky od statu nezadam aby mne dotoval dilnu pro elektroniku. Pokud si nekdo chce bruslit at si brusli. Stadionu je v ceasku snad dost. Ale stavet stadion pro 1 cloveka , kdyz nejsou penize na duchody a jine veci. Tak to v zadnem pripade.


Karel, Beroun

Něco jiného je finančně podpořit Sáblikovou a umožnit ji kvalitní přípravu na zahraničních oválech, to rozhodně ANO. Ale výstavba haly ve Velkém Oseku je podobný tunel jako olympiáda v Praze, takže NE.


Tomáš, Praha

Jsem pro celonárodní sbírku. Když dá každý finančně aktivní čech pětistovku, bude hala nebo na několik let jejího provozu. Pak bude možné říct, že Martina vybojovala zlato nejen pro sebe a svého trenéra, ale "i pro Českou republiku". Trocha té národní sounáležitosti by nám udělal všem dobře. Pokud se sbírka zorganizuje, dám minimálně dva tisíce.


Jarmil, Praha

Pokud se nově postavený areál nevyužije a nebude to dávat ekonomický smysl, tak ne! Tento sport se dá podpořit jinou cestou. Za cenu areálu může tento sport žít desítky let. Realita je tvrdá, zatím máme jediného člověka, máme někoho podobného dále? Martina je v některých věcech jedinečná. Podobných staveb máme dost i na lepších místech a zatěžují nás příliš.


Jaromír Klusák, Deblín

Stát by měl podporovat všechno a každého, kdo umí čestně a obdivuhodně reprezentovat ČR na světové úrovni. Martina je toho zářný příklad - zázrak, umí to dost dobře.


Beránek, Praha

Za prvé: stát ještě žádnému sportovci k vítězství nepomohl. Kam to vedlo, když se o to snažil, jsme viděli v NDR. Za druhé: Státní finanční podpora olympijských vítězů a úspěšných sportovců obecně smysl má, protože v nikdy nekončící mezinárodní soutěži o kvalitu "národní značky" mají úspěchy ve sportu velkou váhu. Ale v době profesionálního sportu nelze po státu chtít, aby zajistil úspěšnému sportovci doživotní rentu. Za třetí: výstavba bruslařské haly pro de facto jednoho člověka - rozhodně ne. A konečně za čtvtrté: Martina Sáblíková má dokonalou kombinaci fyzických dispozic, vůle trénovat a touhy vyhrát. To, co dokázala, je úžasné a stát na tom má pramalou zásluhu, pokud vůbec nějakou.


Neterda, Praha

V žádném případě.Podívejte se na většinu megalomanských olympijských staveb, chátrají a nikdo si s nimi neví rady. Po Sáblíkové zase 50 let nikdo od nás v rychlobruslení nebude nic znamenat. Magalomanský Řím v Koloseu pořádal gladiátorské hry a přitom byl už tak zruinovaný, že si na i ně musel půjčovat od barbarů. O několik let později se na Foru Romanu pásly kozy...To nestačí jeden pražský megaloman Bém, který chtěl v Praze olympiádu, vyhodil za to 80 miliónů a chtěl vyhodit 600 miliard a stačil tedy alespoň vyhodit 800 miliónů za Opencard.Tomu to v Praze spočítají snad při volbách, kdo bude platit ty dluhy za halu v Oseku? Ani Sazka není schopna platit své dluhy za O2 arénu a to i zde ODS chtěla, aby se zaručil stát, olympijský Montreal je zadlužený už od r.1976.


DANA, Ostrava

Určitě by se měl podílet. Přece jen proto, že je to malý sport, tzv. v plenkách, nebude žádná podpora. Vždyť na tomto příkladu můžeme budovat širší základnu do budoucna a národ a mládež především potřebují nejen vzácné příklady v podobě právě Sáblíkové, ale i pohyb a sport v jakékoliv podobě. Holandsko je země, která není o moc větší než my a patří právě v tomto sportu ke špičce se širokou základnou. Nikdo netvrdí, že tu musí být v každém městě stadion, ale dva nebo tři by se časem uživily. Když můžeme miliony-miliardy utrácet za fotbal či hokej, tak proč ne malinký dílek do nového sportu. Cizím peřím a zásluhou se národ pyšnit chce a něco vložit do budoucnosti ne?! Takže s polemiky by se mělo jít stranou a začít více s rozumnou podporou i menších sportů.


jp, varnsdorf

určitě měl.stavbu haly bych doporučil spíše na okraji prahy, brna, hradce králove nebo některého krajského města, aby možnost lepšího tréningu byla dostupná více talentům, jedná se o miliardovou investici. případné přestěhování špičkových sportovců do blízkosti takového centra je snadnější a méně náročné než jeho výstavba v místě jejich bydliště. v uvahu bych bral i blízkost letiště - bylo by to výhodnější i pro organizování závodů s mezinárodní účastí ap.


Šenková Anna, Petrov nad Desnou

Kdy, když ne teď. Mluvení už bylo dost a investice se určitě vrátí. Přitáhne i další mladé ke sportu. A tohoto úspěchu a vlny euforie je třeba využít.


Gryc, Praha

Stát by měl v každém případě finančně podpořit výstavbu haly pro rychlobruslení. Pak by bylo i více rychlobruslařů. Co dokazují nyní na ZOH, nadokáže žádný jiný sport.


Telesportovec, Pohovka

Rychlobruslařství bude zřemě populárnější a bude tedy o něj větší zájem. Haly většinou nejsou jednoúčelové. Otázka je, kde halu postavit. Je lepší vkládat peníze na sport než léčit drogově závislé.


Procházka, Praha

Stát má zajišťovat servis pro všechny své občany, to znamená zajistit fungující policii, soudnictví, školství, zdravotní péči, obranu, údržbu silnic, péči o životní prostředí a další a další podstatné záležitosti. Zatím ve všech oblastech selhává, často pro i nedostatek financí. Má tedy podporovat zábavu pro necelou stovku sportovců? Podle mně rozhodně ne.


Malec, Rumburk

Martiny Sáblíkové si vážím a samozřejmě ji úspěch moc přeji. Myslím ale, že stavět halu jednostranně využitelnou pro tak divácky neatraktivní sport někde v Oseku je nesmysl. Podívejte se na návštěvnost jiných, mnohem populárnějších sportů. Kdýž pomineme obrovskou investici na výstavbu, další obrovské částky by spolykal provoz. Jenom jaké jsou problémy ufinancovat třeba provoz malého bazénu. Myslím, že za tu cenu může Martina trénovat v zahraničí, i s dalšími a bude to levnější.


 Pavel,Ostrava

Ne, stát by neměl dotovat výstavbu haly pro Martinu Sáblikovou, protože než se ta stavba uskuteční, tak bude mít Martina po kariéře a budou to vyhozené státní peníze, protože druhá Sábliková se nenarodí. Stát musí finacovat důležitější věci -dálnice apod. Halu at´ postaví soukromá firma, pokud na to někdo dá peníze.