Hokejisté Slovenska porazili největší favority na zlaté medaile Rusy a skupina B, ve které je i český tým se tak ještě víc zamotává. Ve vyrovnaném utkání vedlo Rusko po trefě Alexeje Morozova z 26. minuty, v polovině třetí třetiny však vyrovnal Marián Hossa a zápas rozhodl v sedmé sérii nájezdů Pavol Demitra.

V ruské brance nastoupil poprvé v turnaji Bryzgalov, Slováci stále postrádali zkušeného útočníka Šatana. Začátek zápasu přinesl opatrnější hokej, než se očekávalo, především ruský ofenzivní stroj se rozbíhal o něco pomaleji. První vyloženou šanci tak měli Slováci, Pálffy v 11. minutě ale odkrytou branku netrefil.

Po první třetině byl stav bezbrankový. V prostřední dvacetiminutovce zvýšili aktivitu favorizovaní Rusové, kteří v ní vyhráli v počtu střel na branku 16:5 a dostali se také do vedení. Nejprve se v oslabení ocitl v obrovské šanci Demitra, jenže na skvělého Bryzgalova nevyzrál. O chvíli později došlo k nešťastné teči obránce Sekery a po střele Morozova šel favorit turnaje do vedení.

Hned v úvodu třetí třetiny si hákováním pomohl Tjutin a Slováci hráli půl minuty ve čtyřech proti třem, poté dokonce minutu a čtvrt ve dvojnásobné početní výhodě, ale i přes Gáboríkovy velké šance se jim vyrovnat nepodařilo. Vzápětí mohl na druhé straně zvýšit Morozov, odkrytou branku však z úhlu netrefil.

Slováci se dočkali v 50. minutě, kdy dokázal se Demitra dstal u levého mantinelu přes obránce a nahrál ideálně zpět na Mariána Hossu, který se příklepem trefil mezi Bryzgalovovy betony. "Ani, když jsem prohrávali, jsme neotevírali hru, to by byla sebevražda. Stále jsem dodržovali defenzivní pokyny a počkali si na gól. Naša trpělivost byla doměněná vyrovnávacím gólem," vysvětloval Marián Hossa na webu pravda.sk. Stav se pak do konce normální hrací doby už nezměnil a tak přišlo na řadu prodloužení, které však branku nepřineslo.

Slovensko poslal hned v úvodu samostatných nájezdů do vedení krásnou kličkou Josef Stümpel, v druhé sérii Ovečkin střelou mezi betony vyrovnal. Nakonec až sedmá série a střela Pavola Demitry přinesla rozuzlení. "Při prvním nájezdu mi Bryzgalov puk vypíchl hokejkou. Při druhém nájezdu jsem na něho jel z opačné strany, čekal jsem až udělá první pohyb a obstřelil jsem ho," pospal Demitra rozhodující gól pro pravda.sk.

Slovensko - Rusko 2:1 (0:0, 0:1, 1:0,) (2:1 po nájezdech)

Branky a nahrávky: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa) - 26. Morozov (Markov, Zinovjev).
Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), McCreary - Sharrers (oba Kan.), Winnekens (Něm.).

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Zedník, Handzuš, Bartečko - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Radivojevič, Kopecký, Cibák. Trenér: Ján Filc.

Rusko: Bryzgalov - Tjutin, Gončar, Kornějev, Grebeškov, I. Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Afinogenov, Malkin, Kovalčuk - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, S. Fjodorov, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.