Švédští hokejisté porazili Bělorusko 4:2 a jsou ve skupině C stoprocentně úspěšní. Obhájci titulu z Turína by při pro ně příznivém vývoji v dalších skupinách mohli i s tímto bodovým ziskem postoupit přímo do čtvrtfinále. O první místo v céčku budou hrát v pondělí od 6:00 SEČ v derby proti Finsku.

Švédové vedli v polovině utkání už 3:0, ale dovolili soupeři zdramatizovat utkání. V 53. minutě zachránila tým kouče Bengta-Akeho Gustafssona od vyrovnání na 3:3 po střele Konstantina Zacharova tyč.

Pod pěti kruhy se Švédové utkali s Bělorusy poprvé od čtvrtfinále v Salt Lake City v roce 2002, kdy po porážce 3:4 zcela nečekaně vypadli. Od té doby už ale výběr Tří korunek porazil Bělorusko třikrát na mistrovství světa a dnes měl zápas na začátku plně v moci. První střelou sice zahrozil Ugarov, ale pak byl v zápřahu jeden z hrdinů osm let starého překvapení gólman Mezin.

Pokryl ještě Hörnqvistovu šanci, pak odolal po pokusech Erikssona i Zetterberga, ale tlak Švédů vyústil v sedmé minutě ve vedoucí gól. Henrik Sedin poslal puk bekhendem zpoza branky naslepo na své dvojče Daniela, který nadvakrát gólmana Dinama Minsk překonal. Za necelé tři minuty navíc zvýšil při Meleškově vyloučení Alfredsson, který po Johanssonově přihrávce mířil do prázdné branky.

Za Bělorusy zahrozil Sergej Kosticyn, ale na ofenzivní síle týmu kouče Michaila Zacharova byla dlouho znát absence zraněných hvězd Andreje Kosticyna a Grabovského. V polovině utkání pojistil náskok Seveřanů Franzén. Bělorusové se dočkali gólu v 35. minutě, kdy při Hörnqvistově trestu dotlačil puk do branky Kulakov.

Bělorusové se snažili zdramatizovat závěr. Po šancích na obou stranách byli blíže dalšího gólu ve 46. minutě Švédové. Öhlundova tečovaná střela skončila i díky Mezinově lapačce jen na tyči a při dorážce sebral Henriku Sedinovi gól znovu běloruský gólman. V 52. minuty snížil na 2:3 z dorážky nepokrytý Meleško a za minutu mohlo být vyrovnáno, ale střelu Konstantina Zacharova zastavila tyč.

Při dalších nebezpečných pokusech podržel Švédy Gustavsson a 11 vteřin před koncem pojistil výhru favorita svou druhou trefou v utkání Alfredsson.

Skupina C:

Bělorusko - Švédsko 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Kulakov (Meleško, Rjadinskij), 52. Meleško (Kulakov) - 7. D. Sedin (H. Sedin, Weinhandl), 10. Alfredsson (Magnus Johansson, Bäckström), 30. Franzén (Pahlsson, Modin), 60. Alfredsson (H. Sedin, D. Sedin). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), LaRue - Murphy (oba USA), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 16.878.

Bělorusko: Mezin - Salej, Kosťjučenok, Makrickij, Karev, Stasenko, Rjadinskij, Denisov, Kolosov - Kolcov, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Kulakov, Meleško, Stas - Ugarov, K. Zacharov, Zadělenov - Michalev, Antoněnko, Děmagin. Trenér: Michail Zacharov.

Švédsko: Gustavsson - Kronwall, Lidström, Tallinder, Magnus Johansson, Öhlund, Enström, Oduya, Murray - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Franzén, Pahlsson, Modin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.