Skoro by se dalo říci, že Martina Sáblíková už má na jedenadvacátých zimních olympijských hrách splněno. Ve Vancouveru získala zlato na trati 3000 metrů a senzační bronz na poloviční distanci. Jenže tak to není. Dvaadvacetiletá rychlobruslařka dnes ve 22 hodin českého času nastoupí ke své nejsilnější disciplíně, k závodu na 5000 metrů.

"Určitě bychom chtěli zlato," nechystá si žádná zadní vrátka trenér Petr Novák. Ví, proč to říká. Sáblíková totiž za poslední čtyři roky na této trati prohrála pouze jednou - v listopadu 2008 při Světovém poháru v Moskvě s Němkou Claudií Pechsteinovou. Ale ta ve Vancouveru nestartuje. Všechny ostatní závody vyhrála, získala tři tituly mistryně světa, na pětce drží také světový rekord.

Žádný český sportovec dvě zlata na jediných hrách nezískal

"Každý závod ovšem začíná od nuly. Bude to těžké, ale poperu se s tím," prohlásila rychlobruslařka, která se může v případě triumfu zapsat mezi nejúspěšnější české sportovce v historii zimních olympijských her. Zatím nejvíc medailí, a to šest, získala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Avšak vybojovat dvě zlaté medaile na jediných hrách dosud nedokázal žádný český sportovec.

Roli favoritky přijímá i samotná Sáblíková, ačkoli musí počítat především s útokem německých závodnic. Rychlobruslařské velmoci totiž hrozí, že poprvé od Innsbrucku 1976 nezíská žádnou zlatou medaili. "Martina je na pětce neporazitelná," prohlásila Němka Daniela Anschützová-Thomsová, společně s další Němkou Stephanií Beckertovou nejspíš největší soupeřka české rychlobruslařky.

Beckertová, která je o rok mladší než Sáblíková, má už stříbro z tříkilometrové trati. Na rozdíl od české závodnice však nejela patnáctistovku, ale šetřila síly právě k závodu na pět kilometrů. "Martina musí být unavená, musí cítit nohy. Kdyby to tak nebylo, bylo by to špatné," odmítl Novák, že by kilometr, v němž Sáblíková získala bronz, byl nad plán a mohl ovlivnit její výkon.